Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-03-10

Tobulasis burbulas

Publikuota: Kita

Seniai nebuvau skaitęs tokio gero straipsnio, kurį užtikai netikėčiausioje vietoje - Vanity Fair žurnale, pavadinimu “Wall Street on the Tundra“. Straipsnis yra apie Islandiją, kurioje praėjusių metų spalio mėnesį įvyko finansinė katastrofa. Iš esmės pasakojama apie tautą, kuri skolinosi už kelis procentus užsienio valiuta, perskolindavo viską savo kronomis, pirkdavo įmones, bankus, turtą ir uždirbdavo tik iš augančių šių aktyvų kainų, kurių augimą įtakojo patys. Rašoma apie gyventojus, kurie gyvena 500.000 JAV dolerių kainuojančiuose butuose, turėdami 1,5 JAV dolerių paskolą. Ir apie tai, kaip nieko neišmanydami nei apie bankininkystę, nei apie perkamus verslus, jie sugebėjo ilgą laiką iš to uždirbti. Galiausiai, rašoma apie tautą, kuri iki šiol nesupranta, kodėl juos ištiko ši katastrofa, ir yra linkę kaltinti pasaulinę krizę, nors jų “verslo” modelis buvo tikrasis tobulasis burbulas.

Daugeliu atveju jie panašūs į mus. Kadangi rytoj turime laisvą dieną, labai labai rekomenduoju šį straipsnį paskaityti. Tikrai negaliu jo viso išversti, tad trumpai apžvelgiu ir anonsuoju. Jame kalbama apie:

- žvejus virtusius investment bankeriais
- valstybės skolą, kuri viršija BVP 7,5 karto
- sprogstančius Range Roverius
- gyventojų ypatybę girtuokliauti iki penktos valandos ryto
- islandų įsigijimus užsienyje
- nesėkmingas užsienio ekspertų pastangas “nuraminti” islandus
- giminystės ryšių įtaką kasdieniniame gyvenime
- tai, kodėl jų tauta yra genetiškai viršesnė ir geriau sukurta daryti verslą nei kitos tautos
- valiuta maišuose, ir jos slėpimą žaidimuose
- tai, kaip amerikiečiai gali sau pasakyti: “Na, bent jau nepadarėme TAIP”

Taip pat pridedu dar kelis linkus apie Islandiją, kurie man atrodo įdomūs. Pirmiausia yra Iceland Weather Report, kuriame aprašomas gyvenimas šioje šalyje po didžiųjų finansinių katastrofų, bei labai įdomus interviu su finansinių nusikaltimų eksperte Eva Joly, kuriame kalbame apie Islandijos situaciją. Labai patiko frazė: “Jūsų bankai žinojo, kad krona žlugs, tačiau vis tiek rekomendavo skolintis užsienio valiuta. Tai šokiruoja.”. Filmukas tikrai ilgas, tačiau vertas laiko.


Atgal į: Tobulasis burbulas